Indul a józsefvárosi önkormányzat vagyongazdálkodási tervének a megvalósítása: 130 teljes bérház közül 29-et bontásra, 7-et funkcióváltásra ítélnek, és ezeket jelenlegi formájukban, vagy a bontás után telkekként értékesítik. További 50 bérház vár szerkezeti felújításra, illetve 7 esetében még vizsgálják a lehetőségeket, a maradék 37 önkormányzati bérházzal egyelőre nincs további teendő. Az eladósorba kerülő házakban élőket jobb állapotú cserelakásokkal kompenzálják, a felújítási költségeket pedig az üres telkek vagy a házak értékesítéséből finanszíroznák. Az éveket, de akár évtizedeket is meghatározó vízió, illetve terv egészen új funkciókat, ingatlanokat, parkokat, közösségi tereket adhat a VIII. kerületnek, megtartva közben a sokszínűségét. Jöhetnek a fejlesztők és készülhetnek a koncepciók. A hamarosan megjelenő pályázatokról, a területek ingatlanfejlesztési potenciáljáról, illetve az önkormányzat telek és épületértékesítési stratégiájáról Pikó Andrással, a kerület polgármesterével beszélgettünk.
Tavaly írtunk róla, hogy elfogadta az Országgyűlés a világörökségi helyszínen lévő bérlakások megvásárlását lehetővé tévő törvényjavaslatot. Azóta kiderült, hogy a bérlők fele élne is a lehetőséggel, a Budavári Önkormányzat azonban még egyetlen vételi ajánlatot sem küldött ki az érintetteknek - tudta meg a Népszava.
Összesen 35 bérlakás megépítésével, átadta a XIII. Kerületi Önkormányzat a Jász utca 72. szám alatti új lakóépületet. A társasház alapkövét még 2020 februárjában tették le, így kevesebb mint két év alatt valósította meg az önkormányzat a legújabb passzívházukat. Az átadón a polgármester bejelentette: folytatódik a bérház-építés, a következő passzívház a Petneházy utcában valósul meg.
Új önkormányzati bérház épül a Keleti pályaudvarnál, a Verseny utca 22-24. szám alatt - írja az Építészfórum. A tervek szerint a telken lévő rossz állapotban lévő házat lebontják, aminek helyén kialakítják a bruttó 8 ezer négyzetméteres bérházat. A projekt várhatóan 2023 nyarára készül el.
Nem haladt előre a világörökségi helyszínen lévő bérlakások megvásárlását lehetővé tévő törvényjavaslat ügye, amióta az Alkotmánybíróság júliusban kifogásolta azt -írja a Népszava.
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapján megjelent közlemény szerint az államfő az alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatára megküldte az Alkotmánybíróságnak a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvénymódosítást, amelyet június 15-én fogadott el az Országgyűlés fideszes egyéni képviselői indítványra.
Újabb elemmel bővülhet az önkormányzati bérlakások privatizációjáról szóló törvény - írja a Világgazdaság alapján a HVG. A tervezetet benyújtó Böröcz László közlése szerint a törvénybe várhatóan beépül egy 3-5 évre szóló elidegenítési tilalom.
Az Országgyűlés ma kezd tárgyalni az önkormányzati bérlakások megvásárlását lehetővé tevő törvénymódosító javaslatról. Az atv.hu értesülései szerint akár nagy fordulat is bekövetkezhet az ügyben, a kormány ugyanis vélhetően csak a főváros világörökségi részére vonatkozóan fogja támogatni a módosító javaslatot.
UPDATE: Az ülés ütemterve alapján a bérlakások ügye várhatóan késő délután kerül napirendre.
Az Országgyűlés ma kezd tárgyalni az önkormányzati bérlakások megvásárlását lehetővé tevő kormánypárti törvénymódosító javaslatról.
Közel 36 milliárd forint értékben árusítanának ki ingatlanokat a kormányzati elvonások miatt nehéz helyzetbe került fővárosi önkormányzatok - írja a Népszava. Az ingatlanok között üzlethelyiségek, ipari csarnokok, lerobbant önkormányzati lakások, telkek, műhelyek, pincék és tetőterek is megtalálhatók, de régi iskolaépületre, sőt egész lakóházakra is van példa.
Hiába tiltakoznak az ellenzéki és kormánypárti önkormányzatok, nem vonja vissza a bérlakások privatizációjára vonatkozó törvénymódosítási javaslatát Böröcz László, fideszes országgyűlési képviselő. Az RTL-nek nyilatkozva elmondta, hogy továbbra sem gondolja úgy, hogy a javaslatát vissza kellene vonnia. Abban az esetben viszont, ha így lépne életbe a törvény, nemcsak az önkormányzatok szenvednének el súlyos vagyonvesztést, de a lakhatási politika és a lakhatási szegénységben élők számára is katasztrofális következményekkel járna.
Hatalmas változásokat okozhat a lakáspiacon Böröcz László, fideszes országgyűlési képviselő legutóbbi törvényjavaslata, ami a lakástörvény módosítása által lehetővé tenné az önkormányzati bérlakások kedvezményes áron történő megvásárlását azon bérlők számára, akik 2020. december 31-e előtt létesítettek bérleti jogviszonyt. Bár legutóbb az I. kerületben a budai Várban található műemléképületek kapcsán foglalkoztunk a témával, a döntés országszerte több mint 100 ezer önkormányzati vagy állami tulajdonban lévő lakást érint, köztük olyanokat is, amelyeket az önkormányzatok az elmúlt években építettek fel. A mostani lakásárakkal számolva ez ezermilliárdos nagyságrendű vagyon, aminek kapcsán megnéztük, hogy melyek a leginkább érintett települések és kerületek, hogy látja a döntést a XIII. kerület, ahol messze a legtöbb, 5743 önkormányzati bérlakás üzemel, illetve összességében mi állhat a kormányzati döntés hátterében.
Rendszeres ellenőrzést tart a budavári önkormányzat, hogy a Várban kiadott önkormányzati bérlakásokat rendeltetésszerűen használják-e a bérlők. Elterjedt ugyanis, hogy többen, turistáknak adják ki rövid távra ezeket a kedvezményes bérleti díj mellett, az önkormányzattól bérelt lakásokat. Ezúttal egy Donáti utcai és egy Országház utcai ingatlan bérlői buktak le, a véletlenszerű ellenőrzés során két turistát találtak az önkormányzat emberei - írja a hvg.hu.
Közösségi bérlakásrendszer indult március 9-én Szombathelyen, melynek keretében az önormányzat magán lakáskiadókkal köt szerződést. Szombathely önkormányzata azok jelentkezését várja, akik üresen álló lakásukat a lehető legkisebb kockázat mellett adnák bérbe az önkormányzatnak. A kezdeményezés kapcsán kíváncsiak voltunk, hogy más megyeszékhelyeken vannak-e hasonló tervek. Kérdéseinkre a veszprémi önkormányzat részletes válaszokat küldött.
Kiadja az üres és rossz műszaki állapotú lakásait a XI. kerületi önkormányzat, a sikeres pályázók egy évig ingyenes lakhatást, valamint a későbbiekben a számlával igazolt felújítási költségek lakbérben való elszámolását kaphatják meg. A kiadó lakások 31 és 60 négyzetméter közöttiek - szerepel az Újbudai Önkormányat honlapján.
A mérés indulása óta nem mért ilyen rossz teljesítményt a K&H Bank.
Bevezetik az első vállalati hiteltermékeiket is.
Felgyorsítják és kibővítik az országos haváriaközpont tervét.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.